Wiedza

Kto to jest osteopata i czym się zajmuje?

Opublikowane

Kręgosłup

Osteopatia jest zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej, to system diagnostyki i leczenia wielu schorzeń. Jest to nieinwazyjna terapia manualna, wolna od leków, której głównym celem jest poprawa funkcjonowania organizmu. Jest metodą skuteczną i wszechstronnie stosowaną, w dodatku nie ma żadnych niepożądanych działań.

Osteopata czym się zajmuje?

Osteopata jest specjalistą w zakresie osteopatii. Pracuje przy użyciu własnych rąk, czyli jego praca polega na prowadzeniu różnego rodzaju terapii manualnej. Nie koncentruje się on tylko na obszarze problemowym, ale również stosuje techniki, które mają zapewnić dobry stan zdrowia i lepsze samopoczucie pacjenta. Terapia, którą stosuje, ma dobry wpływ na układ nerwowy, układ krwionośny oraz limfatyczny organizmu.

W jakich dolegliwościach może pomóc osteopata?

Wiadomo już osteopata kto to i czym się zajmuje, ale w jakich konkretnie dolegliwościach może pomóc jego terapia? Ma ona nie tylko szerokie zastosowania, ale pomaga również w wielu dolegliwościach:

  • bóle kręgosłupa,
  • rwa kulszowa,
  • migrena oraz bóle głowy,
  • kontuzje sportowe oraz różne przeciążenia,
  • wady postawy,
  • bóle stawowe w obrębie kończyn zarówno górnych, jak i dolnych,
  • zaburzenia układu pokarmowego,
  • walka ze stresem,
  • szumy uszne,
  • dyskopatia,
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
  • choroby reumatoidalne,
  • zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak widać lista schorzeń i dolegliwości, którym może zaradzić osteopata, jest całkiem długa.  

Jak długo trwa badanie u osteopaty?

Największy czynnik odgrywa tu pacjent i w dużej mierze to od niego zależy czas badania. U  pacjentów, gdzie od razu można zdiagnozować problem, badanie będzie trwało krócej, ale u niektórych może się przedłużyć nawet do 40 minut i dłużej, gdy o diagnozę ciężko. Czasem nie ma oczywistych i widocznych objawów, wiec potrzebne jest dogłębniejsze badanie.   

Przebieg terapii u osteopaty

Jak każda inna terapia manualna, osteopatia również musi być poprzedzona staranną diagnozą. Obejmuje ona szczegółowy wywiad z pacjentem, następnie specjalista robi oględziny i jeśli to wystarczy, stawia diagnozę. Jeżeli nie, to może zrobić dodatkowe testy lub wysłać pacjenta na badania np. rezonansem magnetycznym. Po postawionej diagnozie przychodzi czas na terapię.

Na co zwracać uwagę przy wyborze osteopaty?

Dobry osteopata, kto to taki? Na to pytanie można odpowiedzieć, zwracając uwagę na pewne czynniki. Słaby, źle wykonujący swój zawód osteopata może nawet bardziej zaszkodzić niż pomóc. Na pewno przed wizytą warto sprawdzić, czy ma odpowiednie kwalifikacje. Wybierając specjalistę, należy udać się do takiego, który ma ukończone studia medycyny osteopatycznej. Można również zwrócić uwagę, jakie ma podejście do pacjentów i przeczytać opinie na zweryfikowanych portalach. Jeśli ktoś ma większość negatywnych opinii lub niską ogólną ocenę, to raczej go unikać. Tu chodzi o zdrowie, dlatego lepiej wybierać wysokiej klasy ekspertów i z odpowiednim podejściem do pacjentów.

Jak zostać osteopatą?

Każdy zainteresowany tym zawodem powinien wiedzieć, czym zajmuje się osteopata, jaki to rodzaj terapii i przede wszystkim jak zostać osteopatą. Chcąc zostać specjalistą w tej dziedzinie z wysokimi kwalifikacjami, należy skończyć podyplomowe studia z medycyny osteopatycznej. Na takie studia aplikować mogą lekarze, fizjoterapeuci, studenci medycyny i studenci fizjoterapii. Po podjęciu nauki, zazwyczaj po 3 latach, otrzymuje się tytuł dyplomowanego osteopaty i wówczas można zacząć wykonywać ten zawód. Nie są to studia łatwe i obejmują wiele przedmiotów. Aby móc tytułować się specjalistą w tej dziedzinie potrzebne są dodatkowe kształcenia w specjalistycznych placówkach.

Osteopatia jest kolejną dziedziną w medycynie, która ma pomóc pacjentowi w jego problemach zdrowotnych i poprawić jego komfort życia. Jest ona przydatna i stosowna w wielu dolegliwościach i schorzeniach. Jej skuteczność jest wysoka, ale musi być przeprowadzona przez wysokiej klasy specjalistę.