Witamina słońca D3 FORTE - Dr Jacob's (4041246501056) Ocena produktu:

od 39,00 PLN

oszczędzasz do 22%

  • Producent: DR JACOB'S
  • Kategoria: Witaminy i minerały
  • Postać: krople
Oferty (2)
Opis produktu

Witamina D powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych. W naszej strefie geograficznej jest to możliwe od kwietnia do września w godz. 10-15 przy min. 15-minutowym dziennym eksponowaniu przynajmniej przedramion i nóg. Jeżeli jednak w tych miesiącach brak słońca, nie przebywamy na nim albo stosujemy kremy z filtrem (mogą one ograniczyć wytwarzanie witaminy D choćby o 90%), niski poziom witaminy D może już wczesną jesienią odbić się negatywnie na odporności. Przez pozostałą cześć roku wytwarzanie witaminy D w skórze praktycznie nie zachodzi. W naszym klimacie zbyt niepokaźna podaż witaminy D jest więc powszechna.

Zdolność wytwarzania witaminy przez skórę ogranicza się także wraz z wiekiem, co może prowadzić do zmniejszenia wchłaniania wapnia, ważnego dla kości i funkcjonowania mięśni (witamina D bierze udział we wchłanianiu wapnia). O mnóstwo więcej słońca do wytwarzania witaminy D w skórze potrzebują osoby ze śniadą i ciemną cerą.

Żywność niskiej jakości oraz wysoko przetworzona może nie zapewniać trafnej ilości witaminy D. A i przy dobrym odżywianiu pokarmy mogą zapewnić typowo tylko ok. 30% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Dlatego tak ważna jest jej suplementacja.

Tylko jedna kropla D3 Witaminy słońca FORTE posiada aż 50 μg - 2000 j.m. Witaminy D3. Jest to ilość gwarantująca stosowny poziom dla osób ze powiększonym zapotrzebowaniem na witaminę D.

Witamina D ma naukowo potwierdzony korzystny wpływ na zdrowie:

- dla poprawnego funk­cjonowania układu odpor­nościowego,

- dla utrzymania zdrowych kości i zębów,

- przyczynia się do normal­nego wzrostu i rozwoju kości u dzieci,

- dla utrzymania prawidło­wej funkcji mięśni,

- dla korzystnego wchłaniania wapnia i fosforu,

- dla korzystnego pozio­mu wapnia we krwi,

- bierze udział w dobrych podziałach komórek.

Do buteleczki D3 Witamina słońca FORTE dołączona jest nakrętka z poręczną pipetką usprawniającą dokładne porcjowanie.

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności bezpieczny poziom spożycia (UL**) witaminy D ze wszystkich źródeł dla dorosłych i dzieci od 11 roku życia wynosi 100 μg (mikrogram).

Kropla D3 Witamina słońca FORTE zawiera 50 μg, co jest równowartością 2000 j.m. (IU)**** witaminy D i stanowi 1000% zalecanej dziennej dawki (RDA) i 50% bezpiecznego poziomu spożycia dla dorosłych i jego 100% dla dzieci.

Ustalony poprzez EFSA poziom braku obserwowanych działań niepożądanych (no observed adverse effect level – NOAEL) wynosi dla witaminy D 250 µg/dzień. Witamina D ma niezwykle niskie ryzyko przekroczenia UL.

Porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia dla osób powyżej 11 roku życia: kropla wprost do ust albo przekazana na łyżeczce. Taka porcja zawiera 50 μg witaminy D3 (2000 j.m.), co odpowiada 1000% zalecanego dziennego spożycia (RWS), a także 50% bezpiecznej dziennej porcji (UL) dla osób powyżej 11 roku życia.

Dla dzieci do 11 roku życia D3 Witamina słońca FORTE nie powinna być przyjmowana razem i innymi produktami zawierającymi witaminę D.

Okres ciąży i karmienia - przyjmowanie preparatów z witaminą D w trakcie ciąży i karmienia powinno być skonsultowane z lekarzem. Długofalowe przyjmowanie nadmiernych porcji dziennych witaminy D podczas ciąży i karmienia może posiadać negatywny wpływ na płód i noworodka. Nadmiar witaminy D może być przyczyną deformacji płodu i chorób kości u noworodka.

Przechowywanie

Przechowywać w miejscu niedostępnym dla niewielkich dzieci. Po otwarciu przechowywać w temperaturze 10 do 25 °C, lecz nie w lodówce. Bronić przed światłem słonecznym. Zużyć w ciągu 12 miesięcy

Przeciwwskazania: jednostkowa nietolerancja, nadwrażliwość na elementy i nie jest wyodrębniony dla dzieci do 11 lat.

składniki: wysokiej jakości olej MCT z kokosa (93%), przeciwutleniacz: tokoferol (naturalna witamina E), cholekalcyferol (witamina D3).

towar optymalny dla wegetarian - w przeciwieństwie do innych produktów z witaminą D3, ta zawarta w produkcie D3 Witamina słońca FORTE pozyskiwana jest z lanoliny z wełny owczej (ekstrahowana przy pomocy naświetlania promieniami UV).

Nie przekraczać porcji zalecanej do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) różnej diety i nie jest wyodrębniony dla dzieci do 11 lat. Suplement diety powinien być przechowywany szczelnie zamknięty w sposób niedostępny dla niewielkich dzieci, w temperaturze pokojowej, w suchym i zacienionym miejscu. Należy dbać o stabilny sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Uwaga: Opis parametry preparatu zawarty w niniejszym opracowaniu ma charakter wyłącznie informacyjny. W razie choroby skontaktuj się z lekarzem i zastosuj do jego zaleceń. W żadnym wypadku kuracja preparatem nie zastępuje leczenia prowadzonego przez lekarza medycyny.

dane o witaminie D

Ocenia się, że ok. 80-100% dobowego zapotrzebowania na witaminę D3 pochodzi z biosyntezy w skórze, a tylko w niewielkim stopniu wspomagane jest poprzez źródła pokarmowe. Dieta bazująca na żywności niskiej jakości albo wysoce przetworzonej praktycznie nie gromadzi tej witaminy.

Witamina D powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych (wytwarzanie endogenne). W naszej strefie geograficznej jest to możliwe od kwietnia do września w godz. 10-15 przy min. 15-minutowym dziennym eksponowaniu przynajmniej przedramion i nóg. Nadmiar witaminy D stworzonej w ten sposób magazynowany jest w tkance tłuszczowej i uwalniany do krwiobiegu przez około dwa miesiące. Jeżeli jednak w tych miesiącach brak słońca, nie przebywamy na nim lub stosujemy kremy z filtrem (mogą one ograniczyć wytwarzanie witaminy D nawet o 90%), niski poziom witaminy D może już wczesną jesienią może być niewystarczający dla wsparcia niepodatności. Skóra o niezwykle ciemnej karnacji produkuje witaminę D około sześciu razy wolniej, na skutek pochłaniania promieniowania UV przez melaninę. Przez pozostałą cześć roku wytwarzanie witaminy D w skórze praktycznie nie zachodzi. W naszym klimacie zbyt niepokaźna endogenna podaż witaminy D jest więc powszechna.

Zdolność wytwarzania witaminy przez skórę ogranicza się także wraz z wiekiem, co może prowadzić do braku wsparcia dla wchłaniania wapnia, ważnego dla kości i funkcjonowania mięśni (witamina D bierze udział we wchłanianiu wapnia).

Zbyt niedużo witaminy D

Przyczyny niewystarczającej ilości witaminy D to nieduża jej liczba w diecie oraz zbyt niewiele znacząca ekspozycja na słońce. Jednak przyczyną mogą być także zróżnicowane zaburzenia wchłaniania lub przemiany witaminy D w wątrobie i nerkach, w jej aktywne biologicznie metabolity. W takich przypadkach należy podjąć leczenie.

Wymagającymi wizyty u lekarza objawami długotrwałego niedoboru witaminy D mogą być:

- krzywica (u dzieci i młodzieży),

- rozmiękanie kości (osteomalacja),

- osteoporoza u dorosłych,

- złamania, skrzywienia i zwyrodnienia układu kostnego, zniekształcenia sylwetki,

- bóle kości i stawów,

- złe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego,

- zapalenie spojówek,

- stany zapalne skóry,

- osłabienie organizmu i zmniejszenie wytrzymałości,

- ciągłe uczucie zmęczenia,

- depresja,

- pogorszenie słuchu,

- osłabienie i wypadanie zębów,

- zwiększenie ryzyka chorób autoimmunologicznych, zwłaszcza cukrzycy typu I, choroby Leśniowskiego-Crohna, niektórych rodzajów nowotworów.

Osoby z chorobą Parkinsona i stwardnieniem rozsianym posiadają niższe stężenie witaminy D w bezkompromisowicy.

Przedawkowanie witaminy D

Przedawkowanie witaminy D nie jest osiągalne poprzez zbyt duże wystawienie skóry na promienie słoneczne. Witaminę D przedawkować można jedynie poprzez nadmierne jej spożycie, np. Długotrwałe przekraczanie maksymalnej bezpiecznej ilości 100 μg dziennie (4000 j.m.). Jednak zdarza się to bardzo rzadko, gdyż wymaga to nad wyraz dużych porcji witaminy D, nawet ok. 1 250 μg (50 000 j.m.) dziennie. Ale w niektórych chorobach np. Gruźlicy czy sarkoidozie, objawy zatrucia mogą spowodować porcje dzienne choćby o mnóstwo mniejsze, np. Powyżej 25 μg (1000 j.m.) na dobę. Dlatego nie należy spożywać skoncentrowanych postaci witaminy w sytuacji takich chorób.

Przy długofalowym przekraczaniu maksymalnej bezpiecznej ilości witaminy D wystąpić może hiperkalcemia (nadmierny poziom wapnia w ascetycznicy krwi), co może wywoływać:

- ciągłe poczucie pragnienia,

- częste oddawanie moczu,

- uczucie otępienia, niepokoju,

- osłabienie i przystępne męczenie się,

- brak apetytu, wymioty,

- świąd skóry,

- bóle głowy,

- powstawanie kamieni nerkowych lub zwapnienie nerek (w dłuższym czasie)

- nadciśnienie.

ale, w niektórych przypadkach zalecane jest okresowe przekraczanie choćby maksymalnej bezpiecznej ilości dziennej – decyzję taką za każdym razem podejmuje lekarz.

Podobne produkty w kategorii Witaminy i minerały