Wiedza

Poznaj 5 sekretów, dzięki którym przestaniesz prokrastynować

Opublikowane

Przykład prokrastynacji podczas pracy w domu

Niektórzy o tym wiedzą, nawet jeśli nie chcą się do tego przyznać, ale cierpią na ten rodzaj zaburzenia. W rzeczywistości około 50% ludzi uważa się za umiarkowanych prokrastynatorów. Około 20% ludzi uważa się za chronicznych prokrastynatorów, co oznacza, że prokrastynują w wielu różnych obszarach swojego życia: pracy, związkach, finansach, zdrowiu.

Prokrastynacja może być problemem z zarządzaniem czasem, ale często chodzi o unikanie pewnych emocji. Możesz prokrastynować, jeśli zadanie pod ręką wydaje się nudne lub bezcelowe, ale gdybyś uznał je za motywujące, mogłoby się to zmienić. Może być też tak, że tak bardzo boisz się, że nie wykonasz dobrze swojej pracy, że czujesz się tak sparaliżowany, że nie możesz nawet zacząć.

Jeśli tego nie zrobisz, to wpływa to również na ciebie.

Większość prokrastynatorów skupia się na korzyściach krótkoterminowych, a nie długoterminowych. Na przykład ciągle myślą: "To będzie trudne, nie wiem jak to zrobić, to będzie niezręczne", zamiast po prostu to zrobić. Oto zabawna część: "Nawet jeśli prokrastynujesz i próbujesz uniknąć jakiegokolwiek nieprzyjemnego doświadczenia, które uważasz, że będziesz miał, unikając go, nadal masz to oczekujące zadanie, więc nadal ma ono na ciebie negatywny wpływ, nawet jeśli go nie robi."

Prokrastynacja nie jest diagnozą psychiatryczną, ale może prowadzić do zwiększenia poziomu stresu, problemów zdrowotnych i słabych wyników w szkole i pracy. Może wpływać na ciebie emocjonalnie, fizycznie, relacyjnie. Dobra wiadomość jest taka, że możliwe jest pokonanie swoich nawyków prokrastynatora. Wszystkiego, czego się nauczysz, możesz się nie nauczyć. Jeśli chcesz przestać być prokrastynatorem, czas na zmianę.

Kobieta i samolot z papieru

Wybacz sobie

Dlaczego miałbyś wybaczyć sobie, jeśli nie zrobiłeś nic złego? Tak, powinieneś wybaczyć sobie prokrastynację, której dopuściłeś się w przeszłości — ale dziś wszystko się zmienia. Nie musisz już myśleć, że nie możesz robić różnych rzeczy, bo jesteś leniem. Jeśli nadasz sobie etykietę leniwego, staniesz się tylko bardziej skłonny do prokrastynacji.

Jak można wybaczyć sobie? Zastanów się, co zrobiłeś w przeszłości i zapytaj, czy następnym razem mógłbyś zrobić to lepiej. Zamiast koncentrować się na poczuciu winy i wstydu, uwolnij swój umysł, aby skupić się na rozwiązywaniu problemów i zdobywaniu kolejnych zadań.

Zastanów się, dlaczego prokrastynujesz

Musisz zadać sobie pytanie, dlaczego prokrastynujesz i być ze sobą szczery? Czy to strach przed porażką, strach przed sukcesem, czy myślisz, że nie dasz rady? Musisz znaleźć źródło problemu i podjąć kroki, aby zrobić to jak najlepiej lub poprosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Może jeśli lepiej zrozumiesz, co się dzieje, będziesz w stanie zrobić to lepiej, bez potrzeby prokrastynacji.

Zasada dwóch minut

Ta zasada zmieni twoje życie. Oto jak to działa: jeśli zadanie zajmie mniej niż dwie minuty, zrób je natychmiast. Wykonywanie prostych zadań od razu utrzymuje cię na ścieżce produktywności i może również pomóc ci uniknąć poczucia uwięzienia przez listę rzeczy do zrobienia.

Przemyśl zadania

To, czy jesteś produktywny, zależy od dwóch rzeczy: czy jesteś w stanie wykonać zadanie i czy uważasz, że zadanie jest warte zachodu. Przygotuj się na sukces, skupiając się na powodach, dla których wykonujesz zadanie w pierwszej kolejności, zamiast odtwarzać w głowie wszystkie możliwe wady. W pracy, na przykład, może to oznaczać postrzeganie złożonego projektu jako czegoś, co może pomóc Ci rozwinąć dobry zestaw umiejętności lub zarobić dodatkowe pieniądze pod koniec miesiąca.

Zorganizuj swoje życie, a prokrastynacja stanie się przeszłością!