Wiedza

Dlaczego brakuje nam czasu?

Opublikowane

Budzik na kolorowym tle pokazujący godzinę 6

Z problemem braku czasu obecnie boryka się wiele osób. Mamy całe mnóstwo planów, które pragniemy zrealizować ale ciągle się to nie udaje a zadania są odkładane na dalszą przyszłość. Brak czasu bywa bardzo stresujący bo wpędza nas w poczucie winy. Czujemy się jakbyśmy coś zaniedbywali albo nie mieli kontroli nad własnym życiem. Jeśli brak czasu jest również twoim problemem to znak, że trzeba w swoim życiu wprowadzić pewne zmiany.

Zacznij od zmian i zmień siebie


Owe zmiany warto rozpocząć od przemyśleń nad własnym życiem. Warto zweryfikować swoje cele i oczekiwania. Za brakiem czasu bardzo często stoi nadmiar oczekiwań. Wielu z nas chce osiągać po prostu za dużo, za wysoko stawia sobie poprzeczkę. Tutaj warto kierować się realizmem, bo doba każdego człowieka liczy tyle samo minut. Ponadto trzeba brać pod uwagę, że tylko przez określoną liczbę godzin jesteśmy efektywni. Jeśli przesadzimy z pracą to prędzej czy później spotka nas wypalenie.

Produktywność może być pułapką

Osoby, którym brakuje czasu powinny nieco bliżej przyjrzeć się zjawisku produktywności. To pojęcie w powszechnej opinii często jest źle rozumiane. Wiele osób mylnie sądzi, że bycie produktywnym to upychanie coraz większej liczy zadaniach w swoich dniach. Wpadają oni w pułapkę multitaskingu i próbują robić wiele rzeczy jednocześnie, bo przecież szkoda czasu.

W produktywności chodzi jednak o coś innego. Mamy tak planować swoje zadania by robić rzeczy właściwe, które przybliżają nas do celu. Ponadto należy starać się upraszczać swoje zadania, automatyzować i delegować, po to by praca przynosiła dobry efekt a jednocześnie zajmowała możliwie jak najmniej czasu. Wtedy będziemy mogli poświęcać wolny czas na to co lubimy a więc na relaks, relacje i spełnianie marzeń.

Jak zapanować nad swoim czasem?

Jeśli więc chcemy zapanować nad swoim czasem musimy nauczyć się bardzo dobrze go wykorzystywać wtedy gdy pracujemy. W tych godzinach zajmujemy się wyłącznie pracą i odcinamy się od wszelkich rozpraszaczy. Oczywiście robimy też krótkie przerwy, które są niezwykle ważne. Z kolei gdy nastaje nasz czas wolny nie myślimy o pracy tylko wykorzystujemy go dla regeneracji ciała i umysłu.