Wiedza

Jak języki obce wpływają na ludzki mózg?

Opublikowane

nauka języka angielskiego

Umiejętność posługiwania się językiem obcym otwiera nas na dużo możliwości i szans. Czy to na znalezienie lepszego stanowiska pracy czy na poznawanie nowych znajomych. Prowadzenie swobodnej rozmowy w języku obcym może stać się źródłem ogromnej dumy. Choć od wielu osób uzyskanie poziomu swobody językowej wymaga częstych ćwiczeń i znacznej systematyczności.

Znajomość języków obcych

Naukowcy uważają, że znajomość języków obcych może wpłynąć pozytywnie na strukturę mózgu i zwiększyć nasze postrzeganie, niezależnie od tego, kiedy rozpoczynamy naszą naukę. W dzisiejszych czasach nie łatwo jest sobie wyobrazić funkcjonowanie wyłącznie w obrębie tylko jednego języka.

Kontakt z językami obcymi mamy codziennie, a przyczyniają się do niego takie czynniki jak:

  • podróże zagraniczne,
  • emigracja zarobkowa,
  • dostęp do internetu,
  • dostęp kultury,
  • literatura,
  • filmy,
  • seriale.

Nadal najpopularniejszy w naszym kręgu kulturowym jest język angielski, jednak coraz częściej stykamy się także z innymi językami. Wpływa to nie tylko na nasz rozwój jako jednostki, ale ogólnie wzbogaca kulturę jako taką.

Nauka języka obcego

Podczas nauki języka obcego, w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia neuronowe, co prowadzi do widocznej przemiany i rozwoju kory mózgowej. Odkrycie to zostało dokonane przez Szwedzkich naukowców w 2012 roku.

Ciekawym przykładem przedstawiającym rozwój kory mózgowej o nowe obszary są przedstawiciele kultur azjatyckich uczący się języka angielskiego. W języku japońskim i chińskim wybrane litery alfabetu łacińskiego są reprezentowane za pomocą tej samej jednostki językowej. W celu rozróżnienia wspomnianych liter rodzimy Chińczyk musi wytworzyć w swoim mózgu dodatkowy obszar, którego na co dzień nie używa.

W przyswajaniu nowych dźwięków pomocne są programy komputerowe, które wyolbrzymiają różnice w wymowie poszczególnych liter. Kolejnym ułatwieniem w nauce jest technologiczna wizualizacja sposobu, w jaki porusza się język i usta wymawiając pojedyncze dźwięki. Sposobów na naukę języków obcych jest wiele, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś, co zaspokoi jego indywidualne potrzeby w tym zakresie.