Wypoczynek

Wakacje z biurem podróży - wady i zalety

Opublikowane

Ludzie w basenie na wakacjach

Zorganizowane wakacje z biurem podróży to najczęściej wybierana forma wycieczek zagranicznych. Forma najczęściej wybierana przez Polaków oczywiście. Jest jednak grupa osób, które podróżują samemu. I mają swoje argumenty, które przemawiają za tym sposobem wypoczynku. Każdy wypoczywa jak chce, jak jest mu wygodnie. Natomiast warto wiedzieć, że wszystko ma swoje wady i zalety. Także wakacje z biurem podróży. Jakie? Sprawdźmy to!

Zalety podróżowania z biurem podróży

Na początku przejdźmy do zalet. Największą zaletą tego rodzaju spędzania wakacji jest brak konieczności znajomości języków obcych. Wielu Polaków, szczególnie starszych, nie zna języka angielskiego czy innych obowiązujących w danych krajach. Kupując wycieczkę w biurze podróży nie jest to żaden problem. Nie musisz dzwonić ani pisać maili, by zarezerwować hotel. Nie musisz dzwonić po taksówkę z lotniska ani nic organizować. Wszystko załatwisz w biurze, a na miejscu we wszystkim ci pomoże Twój rezydent wycieczki. Ta bezobsługowość i brak konieczności załatwiania samodzielnego hotelu, lotu, transportu pomiędzy lotniskiem a hotelem czy wycieczek fakultatywnych to druga zaleta.

Jeśli Twoja praca pozwala Ci na szybkie planowanie urlopu w dowolnym terminie, a nie jak to ma miejsce w niektórych miejscach pracy, że w grudniu zbiera się plan urlopowy na cały przyszły rok, to ogromną zaletą będą ceny takich wycieczek. Oczywiście o ile nauczysz się dobrze polować. Przeglądaj oferty last minute, szczególnie w terminach marcowych i październikowych (np. do Egiptu - w tym okresie jest tam naprawdę ciepło) a może trafić tygodniowe wakacje all inclusive nawet poniżej tysiąca złotych!

Kolejną zaletą jest jakość hoteli i sprawdzenie ich. Większość hoteli jest dokładnie sprawdzana przez biura podróży i opisywana przez pracowników. Dodatkowo możemy posiłkować się opiniami i zdjęciami innych wypoczywających podczas wyboru konkretnego hotelu. Jakość hoteli jest dokładnie opisana i oprócz ilości gwiazdek możemy sortować je wg interesujących nas parametrów (np. dostęp do plaży, ilość basenów, atrakcje, kuchnia itd.)

Wady podróżowania z biurem podróży

Ciężko będzie tu cokolwiek znaleźć, bo są to wycieczki zorganizowane i świetnie zaplanowane. Za wadę (jednak przy niskich cenach wycieczek) można uznać same loty samolotem. Bardzo często są to wyczarterowane samoloty tanich linii lotniczych, które nie dają zbyt wysokiego komfortu podróży. Dodatkowo są często spore ograniczenia w bagażu, do których trzeba się dostosować pod groźbą sporych dopłat bagażowych.

Najwięcej dyskusji jednak wzbudzają koszty wakacji. Rzeczywiście, jeśli umiesz dobrze planować, używasz narzędzi, wyszukiwarek i porównywarek lotów, noclegów itd. to prawdopodobnie uda ci się znaleźć podobną ofertę taniej. Pamiętaj jednak, że do tego dochodzą inne koszty m.in. transport z lotniska do hotelu. Dochodzą do tego też inne koszty, które pokrywa biuro podróży w cenie wycieczki (np. ubezpieczenie). Biura podróży mają również specjalne zniżki w hotelach, więc ciężko będzie znaleźć samemu taniej luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel niż ma to miejsce w ofertach biur podróży.