Wypoczynek

Najtańsze środki transportu na wakacje

Opublikowane

Jazda samochodem na wakacje

Przy planowaniu wakacji, zarówno jeśli chodzi o nadmorskie kurorty jak i zwiedzanie europejskich miast, kluczową kwestią generującą spore koszty jest środek transportu. Do wyboru mamy najczęściej podróże lotnicze, pociąg lub samochód. To, czy najtaniej wyjdzie podróż samolotem czy podróż samochodem jest uzależnione przede wszystkim od odpowiedniego planowania. 

Podróż samochodem, czyli jak tanio zwiedzić europejskie miasta

Niewątpliwie podróż samochodem jest opłacalna, jeśli jedziemy np. do Chorwacji, Włoch, Bułgarii czy w inne rejony oddalone o 1000 - 1500 kilometrów w większą ilość osób. Samodzielna wyprawa lub wakacje dla pary wygenerują naprawdę spore koszty. Jeśli jednak wybierzemy się na wakacje do Chorwacji w 5-7 osób, to koszt paliwa i opłat drogowych wyniesie około 1500 złotych i dzieląc to na 5 osób mamy koszty podróży w wysokości 300 złotych (w obie strony).

Podróż samochodem to także możliwość zabrania większej ilości bagaży niż do samolotu, gdzie są spore limity bagażowe (o ile samochód ma duży bagażnik, pojemnik dachowy lub przyczepkę). Przy długich podróżach samochodowych warto zaplanować z góry tankowania, ponieważ różnica pomiędzy ceną paliwa w Polsce a innymi krajami często może być naprawdę spora. Na przykład w Polsce zatankujemy litr paliwa za 7,70 zł, w Czechach (w przeliczeniu) za 9,14 zł a we Włoszech już za ponad 10 złotych! Dlatego odpowiednie rozplanowanie tankowań jest tu kluczowe. Trzeba wziąć pod uwagę, że ceny paliw mogą się znacznie różnić od tych, jakie są umieszczone powyżej. Taniej raczej nie będzie. 

Podróż samolotem też może być tania!

Pomimo, że przeglądając ceny biletów lotniczych często widzimy ceny w granicach 500-1000 złotych do miast takich jak Paryż, Londyn, Rzym czy nawet Stambuł, to naprawdę da się czasami wyrwać dobrą promocję. Kluczowe tu są dwie rzeczy.

  • Po pierwsze to, kiedy szukasz połączeń lotniczych. Na tydzień czy dwa przed wylotem niestety raczej oferty będą dość drogie. Zaś na 2-3 miesiące przed, można znaleźć naprawdę atrakcyjne promocje.
  • Po drugie naucz się korzystać z porównywarek cen lotów i wyszukiwarek promocji. Od tego są takie serwisy jak fru.pl, kiwi.com czy nawet wyszukiwarka lotów na Google! Korzystając z odpowiednich narzędzi możesz znaleźć nawet lot w obie strony w cenach 50-100 złotych i to do naprawdę ciekawych, europejskich miast. Naucz się z nich korzystać i odpowiednio wcześnie planować podróże, a zwiedzisz najpiękniejsze miasta w naprawdę niskich cenach!