Wypoczynek

Bodrum czyli turystyczna stolica Turcji Egejskiej 

Opublikowane

Widok na morze z brzegu w Bodrum

Dla tych, którzy wczasy w Turcji zamierzają spędzić na zabawie, kąpielach i plażowaniu, Bodrum jest kurortem wymarzonym. Położenie w pobliżu greckiej wyspy Kos, czekające w okolicy zabytki i piękne widoki są głównymi walorami tej miejscowości. Piękne plaże, modne hotele oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych stały się dodatkową zachętą do spędzenia urlopu w tym właśnie miejscu. Jak można spędzić czas w tym tureckim kurorcie?

Turystyczna kariera Bodrum

Za co biura podróży pokochały Bodrum? Dlaczego to właśnie ta miejscowość stała się najsłynniejszym ośrodkiem turystycznym na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego? Powodów jest wiele. Malownicze położenie oraz bardzo dobre warunki do żeglowania sprawiły, że Bodrum w rekordowym czasie zmieniła się z rybackiej wioski w popularny kurort. Dziś noclegi można tu znaleźć w eleganckich hotelach, a na miłośników morskich przygód czeka przystań jachtowa oraz ciekawa oferta wycieczkowych rejsów. A jakie atrakcje czekają tu na miłośników historii?

Z wizytą na zamku

Jedną z największych atrakcji Bodrum jest zamek św. Piotra. Wzniesiony na cyplu przez joannitów, do dziś zachwyca swymi rozmiarami oraz ciekawymi wieżami. Ta ciekawa pamiątka z przełomu XIV i XV może się również pochwalić wspaniałymi bramami i okazałym dziedzińcem. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić.

Śladami cudów antycznego świata

Mauzoleum w Halikarnesie to kolejna atrakcja, której podczas pobytu w Bodrum nie można pominąć. Jeden z siedmiu cudów świata antycznego, obiekt ten to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii. Wzniesiony w IV wieku p. n.e. jako grobowiec króla Mauzolousa, zapoczątkował tradycją stawiania mauzoleów na całym świecie. Niestety po słynnym grobowcu zachowało się niewiele. Zniszczony przez Joannitów, dla których tutejsze kamienie stały się budulcem do wznoszenia własnego zamku, został w następnych wiekach „podzielony” pomiędzy różne placówki muzealne. Najpiękniejsze elementy dekoracji zdobiących ten grób można dziś podziwiać m. in. w British Museum w Londynie. Mimo zniszczeń i tak warto wybrać się na teren mauzoleum i zobaczyć to, co zdołało przetrwać do naszych czasów.

Odkrywanie tajemnic podwodnej archeologii

Wspomniany już zamek joannitów może się pochwalić wspaniałym muzeum. To jedna z najciekawszych placówek muzealnych na terenie Turcji Egejskiej, której nie można pominąć. Muzeum Archeologii podwodnej to wspaniała atrakcja, a jego zwiedzenie sprawi wiele radości każdemu turyście – bez względu na wiek oraz zainteresowania. Najcenniejsza grupę pamiątek prezentowanych w tym miejscu stanowią zabytki, które wydobyto z bizantyjskiego okrętu z VII wieku. Oprócz tej kolekcji można tu ujrzeć wystawę prezentującą cenne zabytki sztuki mykeńskiej. Zdaniem znawców jest to najciekawsza i najbogatsza ekspozycja poświęcona Mykeńczykom, która znajduje się poza granicami Grecji.

Wypoczynek w Bodrum

Turcja Egejska to bez wątpienia region idealny na letni wypoczynek. Wczasy na jej terenie mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem zarówno dla turystów szukających wypoczynku i dobrej zabawy, jak i dla tych, którzy chcą urządzać wycieczki śladem najciekawszych tureckich zabytków. Ci, którzy zdecydują się na spędzenie urlopu w Bodrum, będą mogli dodatkowo liczyć na wspaniałe atrakcje oraz bardzo dobre warunki pobytu.